Oslava Silvetra se blíží

15.12.2014 19:27

Psi mají několikanásobně citlivější sluch než lidé a slyší zvuky, o kterých my nemáme ani ponětí. Některé hlasité zvuky v nich vyvolávají stres. Vnímavější psi a kočky se snaží před stresem ukrýt, zalézají do úkrytů, chtějí utéci co nejdál od nepříjemného hluku.  Stále populárnější zábavná pyrotechnika může nejedno zvíře značně vylekat. Po leknutí je zvíře schopné v panice utíkat i několik kilometrů a nedokáže potom najít cestu zpět. Slabším jedincům hrozí ze stresu i epileptický záchvat a blízký výbuch může i trvale poškodit jejich sluch.

Zde je několik rad, jak vašeho psa ochránit před následky bujaré silvestrovské noci.

Před silvestrovským večerem vezměte vašeho pejska na dlouhou procházku, ať se přiměřeně unaví. Po celou dobu jej mějte raději na vodítku. Pokud není označen čipem nebo tetováním, přidělejte mu na obojek cedulku s vaší adresou a kontaktním telefonem.

Během hlučných oslav nenechávejte citlivější psy nikdy samotné, vemte je do nejklidnější místnosti v bytě, zatáhněte závěsy, můžete pustit rádio nebo televizi hlasitěji než obvykle, nechte jim jejich oblíbené hračky a pamlsky. Chlácholte je a utěšujte.

Není-li vyhnutí, můžete použít i zklidňující přípravky. K nejšetrnějším přípravkům patří homeopatika  nebo přírodní preparáty, které  je však nutné podávat 3-4 dny před silvestrovskými oslavami.

Jiné přípravky fungující  na principu uměle vytvořených feromonů, které vylučují kojící feny a kočky.

Pro méně psychicky odolná domácí zvířata jsou tu i silnější přípravky, jejichž použití je ale nutné konzultovat s vaším veterinárním lékařem. Nikdy nepodávejte lidské uklidňující léky ani nedávkujte zakoupené přípravky sami.